Cemal Kaya Yazdı: Hikayeyi 12’den Vurmak ve Taraf Olmak!

Hikaye Avcısı, Ekim ayı itibari ile raflarda yerini aldı. Daha önceki yazdıklarından ayrılmayacak biçimde öykülerine (denemelerine) devam ediyor Eduardo Galeano. Ateş Anıları’nda, Latin Amerika’nın Kesik Damarları’nda, Ve Günler Yürümeye Başladı’da,Tepetaklak’ta ve  Aynalar’da söylediklerine bir yenisi daha ekliyor. Doğru bildiğinden şaşmadan ve lafını esirgemeden. Adaletsizliğin ve eşitsizliğin sıradanlaştığı toplumu tersyüz etmeye devam ederek. Kendisinin çok sevdiği isimle ‘’Karalamalar’’la. Bu karalamalar, güçlerini bu kadar sade biçimde ifade edilmekten alıyorlar. Tabiri caiz ise ibrikten damıtıyor Galeano. ‘’Gerçekliğin’’ kabuğunu soyuyor. Gözümüzün önünde duran sis perdesini aralıyor. Burnumuzun ucunda olanı görmemizi sağlıyor.

hikaye avcısı ile ilgili görsel sonucuDünya genelinde yaşanan tüm gerici saldırılara rağmen karalamalarında genel tabloyu olduğu haliyle eğip bükmeden anlatıyor. Bunu bazen öykülerdeki durumu tersine çevirerek, kara mizahla , bazen de hiç beklenmedik durumlardan umut çıkarmayı başararak. İkisinden de çıkarılması gereken özet kapitalizmin yenilmez olmadığı. Ve doğru soruları sormamızı sağlıyor. Eşitsizlik konusundaki bu cümle yine Galeano’ya ait’’Yoksullara yiyecek verirseniz ‘aziz’, neden yiyecekleri olmadığını sorarsanız ‘komünist’olursunuz’:

Kitap diğer kitaplarında olduğu gibi kısa kısa öykülerden oluşuyor. Bu öyküler birbirinden bağımsız gözükseler de yazarın marifeti ile kapı komşuları arasında yaşanmış hissiyatı veriyor. Bunu yaparken bazen kahvenin icadını anlatıyor, bazen özelleştirilen Meryem Heykeli’ni bazen de bir alış-veriş merkezindeki yangında aldıklarını ödemeden kaçmasınlar diye kapıların kitlendiğini. Birbirinden binlerce kilometre uzakta gerçekleşiyor olsa da hikayeler benzer.

 ‘’Yenilmez Küçük Diktatör

Öldürmek bir zevkti ve maktulün geyik mi, ördek mi yoksa cumhuriyetçi mi olduğunun çok az önemi vardı. Ama Franscisco Franco’nun av seanslarının spesiyalitesi keklikti.

1959 Ekim’inin bir günü, generaller generali dört bin altı yüz tane keklik öldürdü ve böylece kendi rekorunu kırdı.

Fotoğrafçılar o muzaffer günü ölümsüzleştirdiler. Galibin ayakları dibinde, dünyanın tüm yüzeyini kaplayan ganimetleri yatıyordu.

Bugün içinde bulunulan siyasal atmosfer düşünüldüğünde Franco’ların tedavülden kalktığından bahsetmek mümkün mü?

Bu karalamalar (denemeler) yazarın son kitabı. En son yazmak istediği karalamalardaki 20 kadar öykü de yine bu kitabın içine dahil edilmiş. Hikayelerin tamamı Galeano’uyu daha önce okuyanlar,  ve onun üslubuna aşina olanlar için doyurucu. Yine bu kadar kısa öykülerle bu kadar çok şey anlatabildiğine şaşarak okuyacaksınız.

hikaye avcısı ile ilgili görsel sonucu

Gaelono, Mayıs 2015’ te maalesef aramızdan ayrıldı arkasında onlarca karalama bırakarak. Galeano, Latin Amerika’nın vücut bulmuş haliydi. Eserlerini despotlara karşı vicdanın izi olmak için yazdığını her defasında belirtti. Sanırım onu en güzel tanımlayan taraf olmanın ne demek olduğunu anlatan yine kendi sözleri;

‘’ Ben her zaman boğanın tarafını tuttum,matadorun değil. Ve hala aynı taraftayım.’’

  • Hikaye Avcısı
  • Yazar: Eduardo Galeano
  • Çeviri: Süleyman Doğru
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: Ekim 2017
  • Sayfa Sayısı: 262 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık